Fixné náhrady

Fixná protetika – zahŕňa korunky a mostíky.


Korunky

Zhotovujú sa najmä na endodonticky ošetrených zuboch ,na zuboch s rozsiahlou výplňou .Zubná korunka tu plní ochrannú funkciu pred jej neželaným zlomením


Mostíky

Úlohou mostíka je doplniť chýbajúce zuby, pričom však musia byť kvalitné piliere, na ktoré sa mostík ukotví . Korunky ako aj mostíky  môžu byť  kovokeramické alebo celokeramické  .

Kovokeramické

Pozostávajú z tenkého kovového plášťa, ktorý tesne prilieha na zub a na ktorý sa vrství porcelán vo farbe zubov pacienta. Sú plne estetické, pretože porcelán pokrýva plášť v celom rozsahu.

Celokeramické

Nemajú kovový plášť a spĺňajú vysoký estetický nadštandard. Nemajú kovovú vrstvu a vďaka tomu pôsobia prirodzene. To ich robí veľmi žiadanými, hlavne pri rekonštrukcii predných zubov chrupu.


Snímateľné náhrady

Sú to vyberateľné náhrady celkové, alebo čiastočne snímateľné. Okrem klasických živicových ponúkame aj technologicky najmodernejšie pružné náhrady, ktoré sa vyznačujú tým, že sú veľmi ľahké, estetické a majú dlhšiu životnosť. Pružné – čiastočne snímateľné náhrady nemajú spony (teda drôtiky, ktorými sú prichytávané o zuby pacienta) a nepoškodzujú zvyškový chrup.


Súčasťou plánovania protetickej práce je aj RTG vyšetrenie.